پایگاه استنادی اسکوپوس از تئوری تا عمل
زهرا صادقی علویجه(نویسنده) ، مریم اکوان(نویسنده) ، محمدرضا نیازمند(نویسنده)
0
پایگاه استنادی اسکوپوس توسط الزویر ناشر هلندی، یکی از بزرگترین ناشران بین المللی در سال 2004 تأسیس شد که روز به روز توجه محققین حوزه اطلاع سنجی را به خود جلب کرد. به علت افزایش گرایش و توجه به این پایگاه در ایران و جهان بر آن شدیم تا دستنامه‌ای جهت معرفی این پایگاه عظیم تدوین کنیم که نتیجه این تلاش در مقابل دیدگان خوانندگان قرار گرفته است.
کتاب حاضر اثری نو در کشور است که به معرفی اسکوپوس، دومین پایگاه استنادی، در جهان پرداخته و تاکنون کتابی در این زمینه منتشر نشده است. هدف از تألیف این اثر شناساندن و نحوه‌ی تعامل جامعه محقق ایران با این پایگاه است. متن این اثر به نحوی نگارش یافته که کلیه خوانندگان آن اعم از متخصص و غیر متخصص در علم اطلاعات و دانش شناسی قادر به درک آن می‌باشند. مخاطبان این کتاب کلیه علاقمندانی است که می‌خواهند در مباحث مربوط به پایگاه‌های استنادی و ارزیابی علوم، محققین و نشریات و کشور دانش خود را گسترش دهند.
کتاب در چهار فصل تنظیم شده است. در فصل اول به معرفی و بیان مبانی نظری پایگاه پرداخته شده است؛ فصل دوم به سربرگ‌های طراحی شده در اسکوپوس اختصاص داده شده و علاوه بر آن در زمینه برنامه‌های کاربردی تحت عنوان application به عنوان محصولی دیگر از شرکت الزویر که در راستای کمک به کاربران، و برای استفاده از کاربردهای خاص چه در پایگاه اسکوپوس، چه در وبگاه ساینس دایرکت و چه در هاب ، توضیحاتی ارائه شده است؛ فصل سوم شیوه‌های جستجو در اسکوپوس، بیان جزئیات صفحات شخصی مجله، نویسنده و سازمان، جزئیات کامل صفحه نتایج و در بخش پایانی به معرفی هاب محصولی دیگر از الزویر که پروانه‌های ثبت اختراع و نتایج وبی را شامل می‌شود، شیوه جستجو و استفاده از نتایج آن پرداخته شده است؛ فصل چهارم که به نوعی نقطه قوت این اثر محسوب می‌شود، استفاده از امکانات ایجاد شده برای انجام تجزیه و تحلیل‌های متعدد اعم از تحلیل نویسنده، موضوع، مجله و مقاله با ارائه روشهای تحلیل به همراه جزئیات کامل می‌پردازد و در پایان آزمایشگاه SCImago، پورتال رتبه بندی مجلات و کشورها معرفی شده است.
شابک: 9786006822136
انتشارات: همارا؛ چاپار
تاریخ انتشار: اسفند ماه 1391
تعداد صفحات: 277

محل آگهی شما

حامی ما باشید

محل آگهی شما

حامی ما باشید

محل آگهی شما

حامی ما باشید